Šiauliuose surengtas vakaras, skirtas grafų Zubovų raidai atminti
Šv. Kazimiero ordino nario, kamerinio ansamblio „ARS VIVO“ meno vadovo Sigito Vaičiulionio iniciatyva Ginkūnų dvare surengtas vakaras-koncertas, skirtas grafų Zubovų raiškai Šiaulių istorijoje. Renginio metu buvo pristatyta visa Zubovų dinastijos raida. Suvokti ir išgyventi tą sudėtingą kultūros raidą neramiuose šimtmečių verpetuose padėjo kamerinio ansamblio „ARS VIVO“ atliktos dainos.
Nors Rusijos carienės Jekaterinos II favoritas Platonas Zubovas (kuris, beje, kunigaikščio titulą gavo iš Šventosios Romos imperijos imperatoriaus) Šiaulių ekonomiją gavo po Abiejų Tautų Respublikos III padalinimo už nuopelnus plečiant Rusijos imperiją, tačiau jo giminės palikuonys priėmė Lietuvos kultūrą, į ją įsiliejo – skatino ir rėmė Lietuvos knygnešius, raštu prašė carienės panaikinti prievolę lietuvių vaikams melstis už carą. Renginyje dalyvavęs šios kilmingos šeimos tęsėjas, žymus pianistas Rokas Zubovas, pasidžiaugė savo giminės ankstyvu įsiliejimu į Lietuvos kultūrą. Net vienas iš jų giminaičių Rusijoje, pamatęs, kad Lietuvoje Zubovų vaikai kalba tik lietuviškai, auklės jiems pradėjo ieškoti Peterburge. Paskelbus Lietuvoje Nepriklausomybę, grafų Zubovų šeimos veikla tapo neatskiriama Lietuvos kultūros raiškos dalimi.
Nors grafas Platonas Zubovas su kunigaikščiu Kleopu Mykolu Oginskiu sveikinosi tik dėl etiketo – buvo skirtingų pažiūrų Lietuvos atžvilgiu – po 200 metų Rokas Zubovas koncertą Ginkūnų dvare pradėjo K. M. Oginskio polonezais. Juos, kaip ir kitus kūrinius, skambino kartu su žmona Sonata keturiomis rankomis. Vakaro puošmena buvo jų atliekamas prancūzų kompozitoriaus Gabrielio Fore (Gabriel Feuré) kūrinių ciklas. Jame atsiskleidė atlikėjų profesionalus gebėjimas subtiliai perteikti kūrinių romantinę raišką. Savo pasirodymą baigė nuoširdžiai su meile bei pasteliniu skambėjimu pagrotas M. K. Čiurlionio „Andante“.
Renginio vedėja Šv. Kazimiero ordino narė aktorė Nomeda Bėčiūtė paprastai ir nuoširdžiai pristatė vakaro dalyviams visą Zubovų dinastijos raidą. Kamerinis ansamblis „ARS VIVO“ bei jo solistų atliktos dainos pripildė Zubovaitės-Fledžinskienės rūmus Ginkūnuose įvairių šimtmečių muzika. Maestro Sigito Vaičiulionio istorinėmis interpretacijomis pristatyti kūriniai padarė juos įtaigesniais, padedančiais suvokti ir išgyventi tą sudėtingą kultūros raidą neramiuose šimtmečių verpetuose.
„Kiekvienas laikmetis turi savus šviesuolius. Mes, šiauliečiai, džiaugiamės ne tik grafų Zubovų kultūros palikimu Šiauliams, bet ir jų tebeskleidžiama šviesa čia ir dabar. Na, o šio laikmečio Šiaulių šviesuoliai – Šv. Kazimiero ordino nariai Česlava ir Vytenis Rimkai – atnešė čia su meile pačių išaugintų gėlių, suteikė man didelį džiaugsmą jas įteikti grafų Zubovų palikimo renginio dalyviams. Žmones maloniai ir patikimai jungia bendra kultūros šviesa“, – susirinkusius sveikino Šiaulių komtūras Kazimieras Alminas.
Nuotr. Ričardo Dailidės