Šv. Kazimiero keliais – į amžinąjį miestą

Italija – tai šalis, kuri apsigyvena kiekvieno čia apsilankiusiojo širdyje, mintyse. Čia traukia atvykti bent kartą gyvenime, o apsilankius, visuomet norisi sugrįžti. Šv. Kazimiero ordinas su šia šalimi ir amžinuoju Romos miestu turi ypatingą ryšį.

Ilgai planuota Šv. Kazimiero ordino narių kelionė į gamtos, istorijos ir kultūros lobynais garsėjančią šalį šį rudenį tapo tikrove. Kelionės maršrutas nusidirekė per visą Europą – Lenkiją, Čekiją, Austriją ir Italiją, kurioje aplankyti Venecijos, Florencijos, Romos, Giuliopolio, Pescaros miestai bei San Marino ir Vatikano valstybės.

Šventojo keliais
Kelionės metu buvo ne tik daug pamatyta, bet ir išpildyta ne viena Ordino misija – prisiliesti prie šv. Kazimiero gyvenimo, aplankyti vienintelį jam pastatytą paminklą, prisaikdinti naujuosius Italijos ordino riterius ir damas bei pasveikinti Šv. Kazimiero ordino Romoje Didijį magistrą princą Filippo Maria Pellegrini su gražiu jubiliejumi.

Kelionės vadovė Loreta, kuri Italijoje lankėsi jau kone šimtą kartų, prasitarė, kad ši kelionė buvo išskirtinė. „Į Italiją keliavau jau daugybę kartų. Visgi šį kartą viskas buvo kiek kitaip, pakiliau – maršrutas, žmonės, atmosfera“, – sakė ponia Loreta, turėjusi užduotį ordiniečiams svečiose šalyse parodyti vietas ir objektus, susijusius su šv. Kazimiero asmenybe, gyvenimu ir veikla.

Pirmasis Italijoje aplankytas objektas, susijęs su šventuoju, buvo Florencijos Šv. Lauryno bazilikoje (it. Basilica di San Lorenco) esanti šv. Kazimiero didžiojo šlaunies (tibia) kaulo relikvija. Bažnyčios koplyčioje, relikvijų kambaryje, pačiame ekspozicijos centre, ši relikvija įmontuota į didžiulę sidabrinę baltų lelijų puokštę, papuoštą aukso detalėmis. Ant įstabaus istorijos palikimo išgraviruoti žodžiai: „Sanctus Casimirus Dux Magnus de Lituania“ (šv. Kazimieras, Didysis Lietuvos kunigaikštis).

Šiame kultūros, meno ir medicinos atstovų pamėgtame mieste dar viduramžiais sklido žinia apie taurų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dinastijos šv. Kazimiero gyvenimą ir skleidžiamas krikščioniškas vertybes. 1675 m. Toskanos Didysis kunigaikštis Cosimo III de’ Medici (1642–1723 m.) kreipėsi į Vilniaus vyskupą Mikalojų Steponą Pacą prašydamas į Forenciją atsiųsti šventojo relikviją. 1677 m. garbingas siuntinys pasiekė kunigaikštį ir buvo patalpintas meniškame relikvijoriuje, kurį tam tikslui pagamino rūmų auksakalys Massimiliano Soldani.

Taip pat Florencijoje garbingą vietą rado ir to paties Toskanos valdovo pas vieną garsiausių Florencijos dailininkų Carlo Dolci (1616–1687 m.) užsakytas šv. Kazimiero paveikslas. Dabar šis meno kūrinys kabo Piti rūmų Apolono salėje (it. Palazzo Pitti galeria Palatina). 2004 metų pabaigoje jis buvo atgabentas į Lietuvą ir eksponuojamas Vilniaus Taikomosios dailės muziejaus Vakarų Europos sakralinės dailės salėje.

Dar vienas įspūdingas meno kūrinys, skirtas pagerbti šv. Kazimierą šiuo metu yra Šv. Stanislovo bažnyčioje Romoje: viename šoninių bažnyčios altorių kabo tapytojo Pranciškaus Smuglevičiaus sukurtas paveikslas, vaizduojantis šv. Kazimierą.

Pilyje – riterių ir damų priesaika
Išvargusių, tačiau neišdildomų įspūdžių pasisėmusių ordiniečių Romoje, Scandeluzza pilyje, dviems dienoms keliasdešimčiai keliautojų tapusioje namais, laukė Lietuvos Šv. Kazimiero ordino D. Magistras Henrikas Armoška-Eismontas, Italijos Šv. Kazimiero ordino D. Magistras princas F. M. Pellegrini, jo šeima, Maltos riterių ordino baronas ir D. Magistras Paolo Calabro, Ordino Italijoje riteriai ir damos bei kiti garbingi svečiai.

Iškilmingas vakaras tradiciškai buvo pradėtas susitikimu su Šv. Kazimiero ordino Italijoje globojamais našlaičiais. Vaikai atliko keletą muzikinių kūrinių, pasidalino savo piešiniais. Vaikams iškilmių svečių dėka buvo skirta materialinė parama ir lauktuvės iš Lietuvos.

Pilies kieme prasidėję pokalbiai apie Ordinų draugystę ir ateities darbus netrukus persikėlė į pagrindinę salę, kur iškilmingai pradėtas naujų Italijos ordino riterių ir damų prisaikdinimas. Šiais metais garbingas titulas buvo suteiktas 8 Lietuvos ir Italijos piliečiams. Italijos ordino mantija, titulą patvirtininantis autentiškas diplomas ir regalijos įteikti nusipelniusiems Šv. Kazimiero ordino Lietuvoje nariams – dr. Ilonai Onai Kliučinskaitei-Sapinskai, Klaudijai Sakalauskienei ir Ordino kancleriui Petrui Juodelei, kuriam riterystės regalijos įteiktos vėliau, iškilmių Lietuvoje metu.

Princo F. M. Pellegrini žodžiais, šie riteriai ir damos tapo didelės šv. Kazimiero šeimos nariais, kuriuos visad saugo ir lydi šv. Kazimieras, bažnyčia ir Šventoji Dvasia.

Unikali dovana princui
Italijos ordino D. Magistrui iškilmių metu garbingo jubiliejaus proga įteikta specialiai jam daugiau nei pusę metų Lietuvos Šv. Kazimiero ordino ruošta dovana – originalus tapybos darbas, kurį atliko Ordino narė dailininkė Emilija Gaspariūnaitė-Taločkienė. Paveiksle nutapytas šv. Kazimiero portretas apipintas reikšminga simbolika: dviejų Ordinų herbai ir jų obalsiai įamžina draugystę bei vaisingą bendradarbiavimą, trys fono dalys (dangus, toluma ir žemė) primena šventojo dvasiškumą, meilę žmonėms ir žemiškumą, išreikštą per atsisakymą. Taip pat paveiksle matyti lietuvių tautinių motyvų įkvėpti raštai, kurie neleidžia pamiršti šv. Kazimiero kilmės, o tradicinės lelijos – jo gyvenimo misijos.

Lauktuvėmis iš Lietuvos, šiltais žodžiais princą sveikino ordino nariai – Šiaulių universiteto profesorė ir liturginių rūbų kūrėja dr. Loreta Batkevičiūtė-Valienė, Kristijono Donelaičio draugijos Šiaulių skyriaus pirmininkė Izolina Natalija Lingienė, dailininkas Antanas Visockas, komtūrijų vadovai ir nariai iš Šiaulių, Kėdainių, Utenos, Vilniaus.

Po iškilmių svečiai Scandeluzza pilies šeimininkų buvo pakviesti Gala vakarienės, kurios metu ragavo tradicinio itališko meniu patiekalus, dalinosi mintimis, klausėsi gyvai atliekamos muzikos.

Daugiau nuotraukų: FOTOGALERIJA – Šv. Kazimiero keliais – į amžinąjį miestą.