Pristatyta naujausia maestro P.Juodelės knyga „Tessa“

Gegužės 19 d. į Vilniaus mokytojų namų Didžiąją salę rinkosi šv. Kazimiero ordino nariai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesoriai Juozas Domarkas, Veronika Vitaitė, Silvija Sondeckienė, Juozo Tallat-Kelpšos muzikos mokyklos pedagogai ir moksleiviai, Nepriklausomų rašytojų sąjungos, rokiškėnų klubo „Pragiedruliai“ nariai, buvę mokiniai, kad pasveikintų muziką, simfoninio orkestro, dainų švenčių dirigentą, pedagogą, poetą ir rašytoją, karį savanorį Petrą Juodelę jo 95-ečio proga, kurį jis pasitiko darbingas ir žvalus, su nauja – dešimtąja – knyga „Tessa“.

Kadangi šventinės dienos herojai – du – solenizantas ir Tessa Marija Jackevičiūtė – Juodelienė, kurios netekome prieš beveik ketverius metus – pianistė, pedagogė, sugužėjo ir didelis būrys jos buvusių mokinių, o tarp jų – ir LMTA profesorius Artūras Anusauskas, kuris improvizavo fortepijonu, aktorei ir režisierei, šv. Kazimiero ordino damai Angelei Fišaraitei – Šakalienei skaitant naujosios knygos ištraukas bei skyrė vieną pjesę savo buvusiai mylimai mokytojai Tessai Juodelienei, o kitą – knygos autoriui.
Petras Juodelė tik prieš 25-erius metus išleido pirmąją knygą „Skamba kankliai“ – enciklopedinę atlikėjų liaudies muzikos instrumentais žinyną – ir tapo vienu iš kelių Lietuvos muzikų-enciklopedininkų. „Muzikos instrumentų karalijoje“ – dar vienas žanras – enciklopedija vaikams su muzikos įrašų priedu. Kad vaikai mėgsta dainuoti, pritariant liaudies instrumentams, susirinkusieji įsitikino, klausydami LMTA liaudies instrumentų katedros vedėjos kanklininkės, Aistės Bružaitės – Ališauskienės skambinimo, kuriuo ji palydėjo keturmetės dukros dainą „Žalią pupą sodinau“ ir nuo visų liaudies instrumentais grojančiųjų pasveikino vyriausią Lietuvos liaudies instrumentų pedagogą Petrą Juodelę.

Išleidęs eilėraščių rinkinių prieš 20 metų „Vai dalužė dalia“ (1999), „Rudens taku“ (2008), „Pėdos kelyje“ (2009), jis tapo vienu aktyviausių Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nariu. Kiekviena knyga – vis kitokia. Tai ne tik poezijos rinktinės: „Laikas duoną raiko, o Poezija jos trupinius renka“, sako autorius knygos „Sugrįžtančios mintys“ (2014), papildytos publicistikos intarpu, epiloge.

Knyga „Tessa“ – biografinė, autobiografinė, memuarinė, familistinė, istorinė. Autorius parodo kelią daugybei būsimų leidinių ir savo pavyzdžiu skatina – reikia tokio žanro knygų, kuriose sudėta ilgesnė nei šimtmečio ne tik pagrindinės herojės, bet ir daugelio žmonių, kartu – ir Lietuvos istorija. Knyga „Tessa“ – biografinių potėpių vitražas su įvairiais aspektais ryškėjančiu nuostabios, mielos, labai inteligentiškos, kūrybingos ir kuklaus charakterio Lietuvos pianistų pedagogės Tessos Marijos Jackevičiūtės-Juodelienė portretu.
Petras Juodelė, šios knygos sudarytojas, autorius, vėlgi praplėtė žanro ribas, herojės biografiją kurdamas iš sesers Redos, dukros Ritos, darbo kolegės profesorės Veronikos, mokinių – fortepijono pedagogių Snieguolės, Idalijos, Auksės, Danutės, profesoriaus Artūro, savo paties 62 – ejus metus trukusio gyvenimo su Tessa, daugelio darbų įkvėpėja, prisiminimų, tarp kurių yra ir beletrizuotų, literatūriškai žaismingų. Pateikta ir pačios Tessos Jackevičiūtės-Juodelienės minčių apie fortepijono dėstymo metodiką, pianizmo pagrindus.
Knygos herojė už gerą darbą buvo apdovanota tuometinės sąjunginės kultūros ministerijos ir Lietuvos kultūros ministerijos, Aukštojo ir specialiojo mokslo ministerijos garbės raštais, Šiaulių savivaldybės garbės raštais ir padėkomis, kaip žymi šiaulietė įrašyta į garsių šiauliečių biografinį vardyną. Knygos teksto autentiškumą sustiprina įvairaus laikotarpio Tessos Juodelienės ir jos mokinių bendros bei asmeninės, šeimos nuotraukos.
Knygą išleido leidykla „Kriventa“. Redaktorė – Tessos Juodelienės buvusi mokinė Snieguolė Jacevičiūtė-Vaškelaitienė.
Knygos leidybą parėmė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos direktorė Irena Asauskienė, Lietuvos šv. Kazimiero ordino Didysis magistras, grafas Henrikas Armoška-Eismontas.
Sveikinome autorių, šv. Kazimiero ordino Garbės kanclerį, kurio idėja išleisti knygą „Tessa“ išsipildė gražiu leidiniu, o jo pristatymas subūrė šimtinę vis dar darbingo, kūrybingo autoriaus gerbėjų toje pačioje Vilniaus mokytojų namų salėje, kaip ir prieš 10 metų, kaip ir prieš penkerius Vilniaus rotušėje.

Petras Juodelė, paminėjęs 95-ąjį gimtadienį, yra vis dar veiklus, kviečiamas, aktyvus renginių Vilniaus mieste, Archikatedroje bazilikoje dalyvis, kur ir pernai spalio mėn. 7 d. sveikino savo paties inicijuoto ir prieš 20 metų įkurto kartu Edvardu Eismontu ir kitais Šv. Kazimiero ordino metinį renginį; kaip žiuri narys dalyvavo Balio Dvariono muzikos mokykloje vykusio šeimos muzikavimo festivalio „Gaidų pynė“ baigiamajame koncerte; Stasio Vainiūno namuose šiemet kovo mėnesį šiauliečių klubo renginyje jis pasakojo apie savo kūrybą.

O Senjorų socialinės globos namuose Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 100-ųjų metinių proga skaitė valandos trukmės paskaitą bei pasidalijo mintimis apie Lietuvos dabartį knygoje „100 metų – šimtas balsų“.

Su brandžiu jubiliejum solenizantą sveikino šv. Kazimero ordino Didysis magistras Henrikas Armoška-Eismontas su šeima – žmona Agne ir sūnumi Aleksandru, Lietuvos karališkosios bajorų sąjungos Vilniaus skyriaus vadas ir šv. Kazimiero ordino riteris Kazimieras Mackevičius bei šio skyriaus ir šv. Kazimero ordino narė Emilija Gaspariūnaitė-Taločkienė, šv. Kazimiero ordino Šiaulių komtūrijos komtūras Kazimieras Alminas, Vilniaus komtūrijos nariai – komtūrė Lina Matulionytė, Lina Urnikytė, Aldona Juodelienė, Aleksandra Venskaitienė bei šių eilučių autorė; sveikino ir J.Tallat-Kelpšos muzikos mokyklos, kuriai dešimtmečius vadovavo Petras Juodelė, direktorė Doleroza Pilikauskienė su būriu pedagogų ir koncertavusiais šios mokyklos moksleiviais. Sveikino vaikai, anūkai ir proanūkiai, sodo bendrijos kaimynai, rokiškėnų klubo „Pragiedruliai“ vadovai ir šio klubo narė dainininkė Irena Jasiūnaitė (telefonu, o jos balsas buvo pagarsintas visiems susirinkusiems salėje), šeštajame praeito šimtmečio dešimtmetyje buvę P. Juodelės mokiniai Šiaulių muzikos mokykloje, buvę kolegos – Povilas Mataitis, pianistės Marija Radvilaitė, Olga Gusakova, choro dirigentas Vytautas Žvirblis.
Vakarą vedė ir Muzikų sąjungos vardu sveikino Lietuvos muzikų sąjungos prezidentė, profesorė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė.

Tvirtybės ir sveikatos!
Su dešimtąja knyga !

Nuotr. Mykolo Juodelės.

Daugiau nuotraukų: FOTOGALERIJA – Pristatyta naujausia maestro P.Juodelės knyga „Tessa“