Edukacinis dailės projektas „Mano Lietuva“ tęsia valstybei svarbių datų įprasminimą
Glaudžiai bendradarbiaudami Šv. Kazimiero ordinas ir Lietuvos dailininkų sąjunga (LDS) organizuoja edukacinį dailės projektą „Mano Lietuva“. Tai sėkmingai praėjusiais metais startavusio projekto tąsa, su gerokai išplėtota ir papildyta edukacine-istorine programa. Šv. Kazimiero ordino ir LDS narė, dailininkė Emilija Taločkienė, pasiūlė idėją projekto temas dedikuoti iškilioms Lietuvos istorinėms asmenybėms bei svarbioms datoms pažymėti, taip skatinant vaikų ir jaunimo kūrybinę raišką bei tautiškumą.
2016 m. projekte dalyvaujančiose mokymo įstaigose Lietuvoje – Vilniuje, Kaune, Kėdainiuose, Panevėžyje, Paįstryje ir Šiauliuose – bendradarbiaujant su pedagogais ir įstaigų vadovais, buvo paskelbti vaikų piešinių konkursai „Mano Lietuva. Laisvės angelas Lietuvos vaikų širdyse”. Jų metu projekto dalyviai, padedami dailės mokytojų, kūrė darbus įvairiomis dailės technikomis. Atsižvelgiant į 2016 m. istorinių įvykių kalendorių, projektui buvo pasirinktos Emilijos Pliaterytės 210-ųjų gimimo metinių bei įžangos į 2018-ųjų metų Lietuvos šimtmečio minėjimą temos. Šiame projekte šimtmetis buvo reprezentuotas per karaliaus Mindaugo, karalienės Barboros Radvilaitės, Vytauto Didžiojo, Šv. Kazimiero ir kt. personalijas moksleivių piešiniuose.
Mokyklos labai noriai įsitraukė į projekto veiklas, kadangi šiuo projektu skatinama ne tik piešti, domėtis menu, bet ir pažinti savo valstybės istoriją, kurti ir puoselėti kultūrinį paveldą ir tapatumą. Visi projekto metu sukurti kūriniai dalyvavo atrankinėse parodose, surengtose kiekvienoje mokykloje. Projekto komisijos iš gausybės įdomiausių kūrinių turėjo garbės išrinkti 27 originaliausius, kurie kartu su E. Taločkienės kūriniais 2016 m. rugsėjo mėn. buvo eksponuojami itin reprezentatyvioje erdvėje – Vilniaus miesto rotušėje. Vėliau didelės parodos surengtos Kėdainių bei Panevėžio dailės galerijose.
Iš viso projekte „Mano Lietuva“ 2016 m. dalyvavo 7 mokymo įstaigos: Vilniaus lopšelio-darželis „Vilnelė“, Vilniaus Emilijos Pliaterytės progimnazija, Kėdainių dailės mokykla, Šiaulių Gegužių progimnazija, Panevėžio raj. Paįstrio Juozo Zikaro gimnazija, Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazija, Kauno šv. Kazimiero pagrindinė mokykla. Prie projekto vykdymo dirbo 23 mokytojai, dalyvavo 396 vaikai ir moksleiviai. Kiekvienas dalyvis buvo apdovanotas specialiais diplomais, kuriuos projektui parengė šv. Kazimiero ordinas. Didelio dėmesio projektas sulaukė ne tik Vilniaus rotušėje, bet ir Lietuvos regionuose: pristatymo renginiuose dalyvavo daugybė moksleivių, tėvelių, bendruomenės narių.
Projektas startavo kovo 16 d. Naujosios Vilnios vaikų lopšelyje-darželyje „Vilnelė“, kuriame buvo surengta konkurso dalyvių paroda ir renginys. Visi konkurse dalyvavę vaikai gavo diplomus ir rėmėjų dovanas, o komisijos atrinkti 3 geriausi jaunieji dailininkai pakviesti dalyvauti bendroje parodoje. Vaikai atliko auklėtojų parengtą programą – vaidino spektaklį apie Gedimino sapną, deklamavo eilėraščius – prie to stipriai prisidėjo darželio muzikos mokytoja. Jai įteikti simboliniai Šv. Kazimiero ordino padėkos prizai. Projekto organizacinė komanda iki pat rugsėjo lankėsi ir kitose mokymo įstaigose. Ypač skambiais renginiais projektas buvo pažymėtas Kėdainiuose ir Panevėžyje.
Gegužės 3 d. Kėdainių daugiakultūriame centre buvo atidaryta Kėdainių dailės mokyklos auklėtinių paroda, kurią svariai papildė ir E. Taločkienės darbų ekspozicija, apdovanoti visi konkurso dalyviai. Diplomus jiems teikė projekto meno vadovė E. Taločkienė bei projekto koordinatorė, menotyrininkė Evelina Januškaitė-Krupavičė. Išties išskirtinė ekspozicinė erdvė – renovuotos buvusios sinagogos patalpos – suteikė parodai unikalumo.
Jaunųjų dailininkų pasveikinti atvyko talentingieji kolegos – muzikinius numerius parengė muzikos mokyklos auklėtiniai. Sveikinimo kalbas tarė tiek daugiakultūrio centro direktorė, tiek dailės mokyklos vadovė, tiek projekto organizatoriai. Šv. Kazimiero ordino ir LDS padėkos raštai įteikti ir dailės mokyklos direktorei Vidai Burbulienei bei visiems mokytojams. Renginio metu jau tradiciškai buvo deklamuojamas E. Taločkienės šiam projektui sukurtas eilėraštis “Mano Lietuva”.
Specialią padėką nuo Šv. Kazimiero ordino D. Magistro Henriko Armoškos-Eismonto Kėdainių dailės mokyklai atvežė operos solistė, Šv. Kazimiero ordino švietimo ir mokslo tarnybos atstovė Sofija Jonaitytė, padovanojusi šventės dalyviams dainų apie Lietuvą bei Šv. Kazimierą. Renginio metu Šv. Kazimiero ordino komtūrė Danguolė Avižiuvienė už kūrybiškumą ir puikų temos atskleidimą prizais apdovanojo konkurso dalyvius, kurie buvo išrinkti mokyklos sudarytos komisijos. Specialūs LDS prizai – knygos apie iškilius Lietuvos dailininkus – išdalinti keturiems dalyviams už ypatingą originalumą.
LDS vardu Kėdainių dailės mokyklai buvo įteikta padėka už dalyvavimą projekte. Dėkota mokyklos vadovybei, palankiai įvertinusiai šią gražią iniciatyvą, pedagogams, prisidėjusiems prie projekto vykdymo bei sklaidos, tėveliams, skatinusiems kurti, ir žinoma, visam būriui jaunųjų kūrėjų! Projekto organizatorius ypač džiugino gausus dalyvių skaičius, sukurtų darbų meninė kokybė. Nors moksleivių piešiniuose dominavo karalienės Barboros, kunigaikščio Gedimino, karaliaus Mindaugo portretai, tačiau buvo ir nemažai originalių kompozicijų, kuriose pasirinktas netikėtas rakursas istorinei tematikai perteikti. Projektas pritraukė didelį vietinės žiniasklaidos, bendruomenės dėmesį.
2016 m. rugsėjo 28 d., Panevėžio miesto galerijoje vyko jungtinės E. Taločkienės tapybos ir bendros Panevėžio J. Balčikonio ir Paįstrio J. Zikaro gimnazijų moksleivių (viso 42 moksleiviai) parodos „Mano Lietuva” atidarymas. Visiems dalyviams taip pat buvo įteikti diplomai, rėmėjų dovanos. Renginyje dalyvavo projekto komanda, koncertavo J. Balčikonio gimnazijos lengvosios muzikos orkestras (vad. Kęstutis Plančiūnas), Piniavos moterų ansamblis „Svaja“ (vad. Silvija Tamoliūnienė) ir Paįstrio moterų vokalinis ansamblis „Įstrelė“ (vad. Virginijus Kiršgalvis).
Na, o rugsėjo 2 d., dar prieš projekto pristatymą Panevėžyje, Vilniaus rotušėje vyko iškilmingas projekto baigiamasis renginys – 27-ių pagrindinės parodos laureatų apdovanojimo ceremonija. Dalyvius sveikino Šv. Kazimiero ordino D. Magistras Henrikas Armoška-Eismontas, LDS pirmininkė Edita Utarienė, projekto koordinatorė, dalyvaujančių miestų ir rajonų merai bei kiti garbūs svečiai. Kiekvienas laureatas buvo apdovanojamas vis kito projekto mecenato. Taip pat vyko Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinės grupės “Jazz Island” koncertas, koncertavo dainų autorius ir atlikėjas Vygantas Kazlauskas, o renginį vedė aktorius Perlis Vaisieta. Ypatingas dėmesys renginio metu buvo skirtas projekte atrastam talentui – darželio “Vilnelė” auklėtinei Laurai Jakaitytei. Ją asmeniškai sveikino ir apdovanojo Lietuvos Kalėdų senelis, jaunosios dailininkės kūryba buvo pristatyta plačiau atskiroje reprezentacinėje erdvėje. Po renginio mergaitė Šv. Kazimiero ordino D. Magistrui įteikė pačios sukurtą Šv. Kazimero portretą. Mergaitės mama neslėpė, jog dalyvavimas projekte “Mano Lietuva” dar besimokant darželyje, paskatino Laurą stoti į Nacionalinę M. K. Čiurlinio menų mokyklą, kurioje šiuo metu mergaitė ir mokosi.
Projekto “Mano Lietuva. Laisvės angelas vaikų širdyse” metu sukurtus piešinius vienijo bendra tematika, tačiau buvo naudojamos skirtingos piešimo, koliažo, grafikos, tapybos technikos. Todėl parodose atsispindėjo vizualinė įvairovė – buvo įdomu stebėti besiskleidžiantį kūrybiškų moksleivių talentą, skirtingas menines strategijas ir būdus. Projekto organizatoriai džiaugiasi projekto dalyvių gausa ir aktyvumu, tikėdamiesi linkėjo, kad iš šių jaunųjų dailininkų išaugtų profesionalių menininkų karta, kuri savo darbais ir kūryba prisidės prie Lietuvos kultūros puoselėjimo ir garsins šalies meną ne tik Lietuvoje, bet ir svetur.
2017 m. tęsiamas sėkmingai startavęs projektas. Šiemet LDS nariai – dailininkai-pedagogai, kartu su savo moksleiviais kviečiami dalyvauti vaikų ir jaunimo piešinių konkurse, skirtame lietuvių kilmės prancūzų kalbininko A. J. Greimo 100-osioms metinėms pažymėti. A. J. Greimo vardas yra įtrauktas į UNESCO ir valstybių narių 2016-2017 m. minimų sukakčių sąrašą, o 2017-ieji LR Seimo yra paskelbti A. J. Greimo metais. Konkurso tema skiriama lietuvių kalbos kultūrai ir įvairioms jos formoms: literatūrai, sakmėms, mitologijai, semiotikai ir pan. Tuo pačiu tai ir 2018-ųjų metų Lietuvos šimtmečio minėjimą reflektuojančios temos.
Konkursas skelbiamas įvairiose mokyklose ir viešai – konkurse galės dalyvauti internetu užsiregistravę vaikai ir jaunimas iš viso pasaulio. Konkursui pasibaigus bus suformuota bendra mokytojų ir jų mokinių – atrinktų laureatų – keliaujanti paroda. Paroda, rengiama įvairiose Lietuvos vietovėse, pristatys ne tik profesionaliąją dailę, bet ir vaikų bei jaunimo aktyvią kūrybinę raišką, išskleistą projekto „Mano Lietuva“ fone. 2017 m. projekte “Mano Lietuva. Grįžtu į Tėvynę” dalyvauja Šiaulių S. Sondeckio menų gimnazija, Kaišiadorių raj. Rumšiškių vaikų dienos centras, Vilniaus lietuvių namai, Kėdainių dailės mokykla, Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla bei J. Vienožinskio dailės mokykla. Projektas praplečia projekto ribas ne tik geografine prasme, didina kultūros prieinamumą regionuose, ugdo vaikų kūrybiškumą, bet ir skatina kultūrų raiškos įvairovę: jame dalyvauja lietuviškas šaknis turintys vaikai iš užsienio.
Konkursui pasibaigus iš kiekvienos dalyvaujančios mokyklos bus atrinkta poi vieną laureatą, kurį pakviesime dalyvauti edukaciniame dailės plenere, vyksiančiame Lietuvos liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse, Kaišiadorių raj., š. m. birželio 12-18 d. Plenero metu bus rengiami edukaciniai užsiėmimai, kasdien į stovyklą atvyks skirtingų sričių dailininkai, kurie plenero dalyviams ves kūrybines dirbtuves, vyks vakarinės filmų peržiūros, bus parengta speciali muziejaus mitologinė ekskursija ir pan. Plenero kūriniai bus eksponuojami muziejaus galerijoje, vyks viešas jų pristatymas. Vėliau bus suformuota bendra projekte dalyvavusių ir pagal projekto temą kūrusių pedagogų, moksleivių bei plenero dalyvių kūrybos keliaujanti paroda, kuri bus pristatyta Vilniaus miesto rotušėje, 2017 m. spalio mėn. (siejama su kasmetine pedagogų diena). Renginio metu vėlgi vyks šventinis koncertas bei projekte dalyvavusių moksleivių apdovanojimai. Laureatams bus įteiktos piniginės premijos bei mecenatų įsteigtos dovanos. Taip pat planuojama paroda LR Seimo rūmų parodinėse erdvėse, 2017 m. gruodžio mėn.
Projektu „Mano Lietuva“ aktyviai skatinama vaikų kūrybinė raiška, įprasminamos mūsų šaliai svarbios datos, ugdomas patriotiškumas, tautiškumas, vykdoma edukacinė, švietėjiška veikla, kuri stiprina vaikų istorines žinias ir meninius gebėjimus, skatina kolektyvinei veiklai, produktyviam kultūriniam laisvalaikio leidimui. Todėl projektą rengiančios dvi didelės organizacijos jaučia prasmę tęsti bendradarbiavimą – plėtoti šį bei panašaus pobūdžio projektus, įtraukiant į juos vis didesnę auditoriją. Bendri interesai skatinti Lietuvos kultūrą, puoselėti vertybes, bei stiprios veiklos patirtys lėmė, jog jau anksčiau Šv. Kazimiero ordino organizuoti vaikų dailės konkursai buvo išplėtoti, papildyti ir suformuoti į naują kompleksišką tęstinį edukacinį projektą.
Aprašė Evelina Januškaitė-Krupavičė
Daugiau nutraukų: FOTOGALERIJA – Piešinių konkurso Mano Lietuva laureatų apdovanojimai Vilniaus rotušėje.