Mokinių kūryba, skirta šv. Pranciškui ir gyvūnams

Spalio 4-osios popietę Kauno bendrojo ugdymo lavinimo mokyklų mokiniai ir mokytojai rinkosi į Šv. Jurgio (Pranciškonų) bažnyčią, į piešinių ir fotografijų konkurso „Šv. Pranciškus – gyvūnų globėjas“ parodą. Jos tikslas – domėtis šv. Pranciškaus asmenybe, jo begaliniu dėmesiu ir atsidavimu gyvūnams.

Konkurso organizatoriai – Lietuvos Šv. Kazimiero provincijos Šv. Jurgio konventas, Kauno Juozo Grušo meno gimnazija, Šv. Kazimiero ordino Kauno apskrities komtūrija, Kauno švietimo ir inovacijų centras, Kauno dailės mokytojų metodinis būrelis. Konkurso dalyviai – 5–12 klasių mokiniai iš Bernardo Brazdžionio, „Nemuno“, VDU klasikinio ugdymo mokyklų, Martyno Mažvydo, Šv. Kazimiero, Kazio Griniaus, VDU „Atžalyno“ progimnazijų, Palemono, „Vyturio“, Juozo Grušo meno, „Varpo“, VDU ,„Rasos“, Jėzuitų, Maironio gimnazijų. Jie pristatė kupinus meilės ir begalinio atsidavimo darbus, liudijančius apie šv. Pranciškaus, kaip gyvūnų globėjo, svarbą.

Ši paroda prasidėjo nuo mažųjų Kauno Juozo Grušo meno gimnazijos jaunųjų dainininkų, vadovaujamų Artūro Sinkevičiaus ir Erikos Gylienės, balsų skambesio. Vaikai dainavo ir grojo žinomą V. Kernagio dainą „Vaikai po lelijom“. Simboliška tai, kad mažieji, atlikdami naujausią dainos versiją, kvietė žiūrovus susimąstyti apie tai, kas gyvena danguje, žvaigždėse ir visur kitur, kur neįmanoma įžiūrėti plika akimi. Pasibaigus skambiai melodijai parodą pristatė jos iniciatorius – Kauno Juozo Grušo meno gimnazijos dailės mokytojas ekspertas Aidas Augustis ir priminė, jog šv. Pranciškus globoja ne tik mums puikiai pažįstamus gyvūnus, bet ir pačius mažiausius: kirmėlaites, darbščiąsias skruzdėlytes ir net nenaudėlius uodus. Dalyvių darbus jis kvietė palyginti su darbštuolių bitučių triūsu, kurios ne tik žinomos kaip didžiulės darbininkės, bet ir tos, kurios pasauliui dovanoja ryškiausių spalvų peizažus.

Parodos kūriniai, sukurti tapybos, grafikos, mišria ir koliažo technikomis atspindi jaunųjų kūrėjų požiūrį į šv. Pranciškų, savitai, jautriaiparodomas dėmesys mus supantiems gyvūnams. Fotografijose mokiniai fiksuoja įvairias augintinių emocijas ir būsenas, atskleidžia gyvūnų globos momentus.

Brolis diakonas Bernardas Belickas OFM į parodos dalyvius kreipėsi tarsi iš paukščio skrydžio. Jis su mažu mediniu paukšteliu rankoje priminė, jog angeliški šv. Pranciškaus sparnai verčia sugrįžti prie gyvenimo ištakų, natūros šiame išmaniųjų technologijų pasaulyje. Jis teigė, kad iš gyvūnų galima daug išmokti, ypač tada, kai mes juos prisijaukiname. Brolis paminėjo ir du savo mėgstamiausius gyvūnus – žirafą ir beždžionėlę, tačiau akcentavo, kad gyvūnijos pasaulis turi be galo jautrią širdį. Kalbą brolis diakonas užbaigė savo kūrybos eilėraščiu „Linguojantis ruduo“.

Šv. Kazimiero ordino Kauno skyriaus vicekomtūrė Virginija Pačėsienė dėkojo vaikams už darbus, žavėjosi jų kūrybiniu keliu, gyvūnijos pasaulio vaizdavimo potėpiais, interpretacija. Ji akcentavo, kad dar tik mokslo metų pradžia – rugsėjis, o mokiniai jau kuria nuostabius darbus. Todėl ji palinkėjo ir toliau tęsti šią gražią tradiciją, o įsibėgėjant mokslo metams toliau stebinti savo darbais ir nepamesti savo mūzos. Ji kartu su konkurso-parodos iniciatoriumi Aidu Augusčiu įteikė laureatams diplomus su prizais, o mokytojams – padėkas ir saldžias atminimo dovanėles.

Organizuojant šį projektą reikšmingai prisidėjo ir Juozo Grušo meno gimnazijos direktorė Undinė Diana Tumavičienė. Ji, kaip ir kasmet, prisidėjo prie darbų eksponavimo, pasirūpino atminimo dovanėlėmis, prizais – didelės talpos atmintukais – ir padėkomis.

Parodos organizatoriai padėkojo dalyviams už nesenkantį kūrybiškumą, taip pat akcentavo, kad tokie projektai yra be galo prasmingi ir kad jų reikėtų daugiau. Jie įprasmina jaunųjų kūrėjų asmenybes, ugdo šviesias, dvasingas asmenybes, kurių šiomis dienomis, deja, vis mažiau. Kauno bendrojo ugdymo mokyklų mokinių priešinių ir fotografijų paroda lankytojų lauks visą spalio mėnesį Šv. Jurgio (Pranciškonų) bažnyčioje.

Luko Smetanino nuotraukos.