Mintys gydo ir sargdina

Pastaruoju metu vis garsiau kalbama apie minčių higieną. Ne tik psichologai, bet ir įvairių sričių specialistai teigia, jog mintys gali susargdinti arba atvirkščiai – išgydyti. Tačiau ar visada lengva prisiversti mąstyti pozityviai?

Optimistai rečiau serga širdies ligomis
Moksliniai tyrimai parodė, kad pozityviai mąstant smegenys priverčiamos dirbti žmogaus naudai. Nuolat persekiojančios niūrios mintys neabejotinai daro neigiamą poveikį sveikatai. Jei slogios mintys vis suksis mūsų galvose, užgniaušime savyje blogas emocijas, jos tikrai anksčiau ar vėliau apie save primins sveikatos sutrikimais. JAV darytų tyrimų rezultatai atskleidė, jog optimistinės mintys padeda išvengti širdies ir kai kurių kitų ligų. Įrodyta, kad optimistų organizme gaminasi kur kas mažiau streso hormonų. Įdomu tai, kad teigiamai mąsantis žmogus pajėgus net neutralizuoti žalingų įpročių daromą žalą. Žmogaus gyvenimą trumpina ilgą laiką savyje gniaužiamos tokios emocijos, kaip liūdesys, pyktis, baimė, pagieža.

Specialistai teigia, jog ilgalaikis stresas, dvasinis nestabilumas žmogaus organizme sukelia biocheminius, fiziologinius pakitimus. Nervinė įtampa smarkiai susilpnina organizmo atsparumą. Mūsų nuotaika daro didelę įtaką liaukoms, perduodančioms informaciją visoms organizmo ląstelėms. Todėl labai svarbu išmokti valdyti savo mintis, o tuo pačiu emocijas, nes jos skatina tiek kurti, tiek griauti. Ligoti, nelaimingi, nemylimi žmonės dažnai patys užsiprogramuoja nesėkmei. Žinoma, kad teigiamai veikia, sėkmę pritraukia tikėjimas, troškimai, viltis. Priešingai veikia pyktis, egoizmas, neapykanta. Be abejo, visiškai išvengti neigiamų emocijų neįmanoma, juk be liūdesio nežinotume, kas yra džiaugsmas. Svarbu patikėti, kad mintys iš tiesų gali pakeisti mūsų gyvenimą. Tereikia galvoti apie save gerus dalykus ir gyvenimas tikrai pradės keistis į teigiamą pusę. Juk filosofai neretai mėgsta sakyti, jog esame tai, ką apie save galvojame.

Kaip pritraukti teigiamas mintis?

Pozityvų mąstymą skatinančių terapijų yra gausybė. Tačiau teigiamas mintis galima pabandyti pritraukti ir patiems. Metodai bus efektyvūs tik tada, kai juos praktikoje taikysite reguliariai. Ką daryti?

• Kas rytą įpraskite sau nusišypsoti ir garsiai ištarkite, jog šiandien jaučiatės daug geriau, nei vakar. Kartokite stebuklingą frazę tiek rytų, kol galiausiai įsitikinimas virs tikrove.
• Jei jau ilgą laiką kamuoja niūrios mintys, turite neišspręstą problemą, pirmiausia, ką galite padaryti – nuo minčių apie problemą pereikite prie minčių, kaip išspręsti tą problemą.
• Teigiamas mintis pritrauksite skaitydami optimistišką literatūrą, bendraudami su džiugiai nusiteikusiais žmonėmis. Labai į naudą skaityti knygas vaikams. Vaikiškos knygos veikia mūsų vaikiškąją sielos dalį, kuri depresijos atveju yra neveikianti.
• Kai į galvą ima lįsti niūrios mintys, stebėkite savo kūną – kurie raumenys labiausiai įsitempia. Tiesiog kvėpuojant ir stebinti kūną mintys nuo problemos nukreipiamos į savistabą – dėl to po kiek laiko atlėgsta ir įtampa.
• Blogas mintis į šalį padeda nuvyti pokštai, sąmojai, komiškos replikos. Nebijokite ir pasijuokti iš savęs. Humoras padeda lengviau įveikti net didžiausius gyvenimo sunkumus.
• Atsikėlus rytą kiekvienam į naudą sau priminti, jog laukia pati nuostabiausia diena. O vakare, prieš miegą – prisiminti gražiausias dienos akimirkas. Nuo gerų prisiminimų taip pat gerėja nuotaika.
• Blogas emocijas tiesiog iškvėpkite. Kvėpuodami giliai pilvu tiesiog įsivaizduokite, kad įkvepiate šviesią, teigiamą energiją, o iškvepiate visą skausmą, liūdesį, neviltį, baimes, kurie jumyse tūno. Reguliariai tai atlikdami tikrai pajusite poveikį.
• Šypsokitės ir be ypatingos priežasties. Moksliškai įrodyta, kad šypsantis prasideda smegenų pokyčiai – kai žmogui viskas gerai ir išsiskiria laimės hormonai, pagerėja ir nuotaika.
• Pagal daktaro Norbekovo metodiką, pabandykite įsikūnyti į tą vaizdinį, į kurį norite lygiuotis. Reguliariai tai atliekant patys negalėsite atsistebėti, kaip pasikeitėte. Mūsų kūnas turi ląstelinę atmintį ir tiksliai reaguoja į vaizdinius. Specialistai teigia, jog minties galia net galima koreguoti išvaizdą, gydyti ligas.

Neigiamos mintys – bloga sveikata
Rytų medicinos šalininkai dažnai mėgsta ligas tapatinti su emocijomis. Pavyzdžiui, jei skauda nugarą, galima įtarti, jog žmogus baidosi sunkumų, nėra atviras naujovėms, prarado aplinkinių palaikymą. Kojų skausmai išduoda apie tai, jog žmogus su nerimu žiūri į ateitį.
Kenčiantys nuo kepenų ligų ar dažnai susidarančių pūlinių, vargu, ar moka susitvarkyti su pykčio emocija. Cholesterolio didėjimas byloja apie žmogų kankinančias baimes, teigiamų emocijų trūkumą. Astma gali liudyti apie slegiančią kontrolę. O viduje susikaupusias nuoskaudas išduoda angina ir cistos.

Tai įdomu!

• XVII a. mokslininkas Aleksandras fon Humboltas pranašavo, jog ateisiąs toks laikas, kai į ligas bus žiūrima kaip į neteisingo mąstymo rezultatą.
• Jau senovės Romos kariai žinojo, kad greičiau pasveiksta sužeisti nugalėtojai, o ne nugalėtieji.
• Didysis filosofas Imanuelis Kantas iš prigimties buvo mažas, smulkaus sudėjimo, silpnos sveikatos, tačiau silpnumui jis nepasidavė ir visuomet elgdavosi taip, tarytum būtų stiprus ir sveikut sveikutėlis.
• Psichinių ir fizinių jėgų sąveiką vienas pirmųjų ištyrė mokslininkas Prentis Malfordas. Jis teigė, jog sergant būtina galvoti apie tai, kad kiekviena kūno ląstelė – stiprus dvasios ginklas.
• Norint keistis, būtina pasinaudoti savo pasąmone. Tikslą suformuluokite teigiamai. Mūsų pasąmonė neigimo nepriima. Prieš treniruotę reikia stengtis atsipalaiduoti ir nusiraminti. Atsipalaidavus smegenys lengviau programuojamos. Formuluotę rekomenduojama kartoti prieš miegą arba rytą. Svarbu tai daryti reguliariai. Norint pasiekti tikslą, svarbu tuo užsiimti bent kelias savaites. Nesulaukus pokyčių verta pasitikrinti – gal iš tiesų netikite savitaigos jėga? Tai, jog mintys materializuojasi nėra pokštas. Juk vien minčių galia žmonės išsigydo pačias sunkiausias ligas.

Specialistai pataria
„Jei galvojate apie kokią nors problemą, ji iš tiesų egzistuoja. Sveikata priklauso nuo minčių. Viskas labai paprasta: kaip mąstome, taip ir jaučiamės. Mūsų mintys ir emocijos turi būti harmoningos. Bet koks nukrypimas nuo pusiausvyros nėra gerai. Kaip ilgą laiką liūdėti, taip ir per ilgą laiką džiaugtis nesveika. Prisiminkite, kad gyvenimas – banguotas, besikeičiantis. Be juodos spalvos gyvenime nebus ir baltos.
Pritraukiame tai, apie ką nuolatos mąstome. Ar žinote, kodėl dažniausia liga dabar – vėžys? Juk apie ją daugiausiai kalbama. Šiuo metu daugelis tiesiog gyvena šia liga, plačiai ją reklamuoja. O juk viskas priklauso nuo mūsų proto. Pakeitę mintis, pakeisime savo gyvenimą, likimą,“– teigė natūraliosios Rytų medicinos specialistas Ken Kumakiri.

„Dievas kiekvienam iš mūsų suteikė galimybę rinktis. Pavyzdžiui, bet kurią akimirką galime pasirinkti kokiems būti: linksmiems ar liūdniems. Ne visada susimąstome, kokios naudos sveikatai duoda paprasčiausi dalykai, kad ir juokas. Labai sveikintina, kad kai kuriose pasaulio šalyse veikia juoko klubai, organizuojami juoko jogos užsiėmimai. Ne kiekvienas žino, kad minutė juoko prilygsta 5 km ėjimui. Pažįstu ne vieną žmogų, kuriam išsigydyti ligas padėjo juoko terapija. Juokas mažina stresą, gerina širdies darbą. Juoktis nieko nekainuoja. Tai galime daryti visi ir labai dažnai. Nuo tokių paprastų dalykų ir pradėkime keisti gyvenimą, gerinti sveikatą, ilginti amžių.
Mintis praskaidrinti padės ir širdies meditacija. Ryte, dar gulėdami lovoje, visą dėmesį koncentruokite į širdies sritį. Galite įsivaizduoti mažą meilės lašelį, kurį nukreipiate į svarbiausią organą – širdį. Įsivaizduokite, kaip iš to lašelio skleidžiasi meilė ir užlieja visą kūną. Tada šią meilę persiųskite visiems žmonėms, kuriuos pažįstate. Ši meditacija neužtruks ilgai, tačiau pamaitins sielą. Jos maistas – meilė,“– patarė ajurvedos gydytojas Partapas Chauhan.

Aprašė Jūratė Bratikienė