Šiauliuose išleista ir pristatyta knyga „Žodžio galia“

Balandžio mėnesį Šiauliuose buvo paminėta Šv. Kazimiero ordino nario, rašytojo, filmų kūrėjo Alberto Griganavičiaus 25-erių metų aktyvios blaivybės veiklos sukaktis. Ta proga Ordino Šiaulių apskrities komtūrija išleido knygą „ŽODŽIO GALIA. Nuo vyskupo Motiejaus Valančiaus iki daktaro Alberto Griganavičiaus“.

Pradžioje buvo žodis… Kuriamasis Žodis. Pasaulio kūrimas žodžiu tebesitęsia ir šiame mūsų Begalinės Knygos puslapyje – mūsų gyvenamajame šimtmetyje (ar tūkstantmetyje). Žodis, jo intonacija, kurios pagrindu egzistuoja visa muzika, yra pagrindinis žmogaus evoliucijos pagrindas. Tačiau, deja, žodis yra ne tik kuriamasis, bet ir griaunamasis, taip kaip gėrio ir blogio jėgos. Galingiausios jėgos. Yra vilties, kad dieviškasis Žodis – kuriamasis, visgi, nugalės demoniškąjį – griaunamąjį. Tai pagrindinė sąlyga žmonijai išlikti.
Tą suprato daugelis pasaulio mąstytojų nuo pat istorijai atmenamų laikų. Tą suprato ir devyniolikto amžiaus didysis Žemaičių Mąstytojas – vyskupas Motiejus Valančius, savo žodžio galia išsaugojęs visą Lietuvą nuo tuometės okupantės Rusijos pastangų masiškai nugirdyti ir pavergti lietuvių tautą.
„Suskaitykit jūs, kurie nenorit klausytie balso dvasiškos vyresnybės, kiek netikėtų smerčių ir pagrabų be laiko atsitiko iš arielkos! Tas paklydęs žiemos laike sušalė, anas, ravan įvirtęs, prigėrė, šis užtroško, sudegė, – o kiek tie visi papiktino nekaltų asabų! … Visi tada iš vieno meskit seną būdą, viens kitą drauskit nuo arielkos, kad jos nei pamenklo tarp jūsų neliktų, o tuomet išnyks ir karčemos, sutrūks tie visi tinklai, su kuriais šėtonas gaudė žmones, traukdamas į amžiną prapultį. Jūs numirsit, užstos nauja giminė, kuri iš pasakų tiktai žinos, jog svietas žuvo per arielką, ar garbins jus, kad nuo neprieteliaus save ir savo vaikus išliuosavot, ir melsis už dūšias jūsų.“ – savo laiške įtaigia žodžio galia rašė Didysis Ganytojas.

Dar prieš vyskupą Motiejų Valančių Šiauliuose klebonavęs kun. Ignacas Štachas (miręs 1854 10 28), supratęs esminę žmoniškojo išlikimo sąlygą – blaivystę, pradėjo jos reikalauti pirmiausia iš kunigų, siekė naikinti girtuoklystę ir karčiamas. Jo antkapyje užrašyta: „…tai žymus BLAIVYBĖS APAŠTALAS. Didžio veikėjo triūsas nenyksta ir jo garbė nemiršta…“ Iki pat šių dienų prie jo kapo meldžiamasi ir gaunama malonių, nors jis ir nėra paskelbtas palaimintuoju ar šventuoju.

Blogis, tarsi pelėsių grybas tamsioje nevėdinamoje patalpoje – lyg tai savaime – ima ir įsiveisia. Girtuokliavimo blogis – ypač. Šviesuolių radimasis tautoje, tarsi gaivaus oro srautas, pašalina pelėsio tvaiką, atgaivina žmonių dvasią. Toks šviesuolis radosi ir vėl Šiauliuose – tai Šv. Kazimiero ordino narys, rašytojas, filmų kūrėjas, Šiaulių miesto Garbės pilietis, aukščiausios kategorijos gydytojas-neurochirurgas, aukštaitis Albertas Griganavičius.

Balandžio mėnesį Šiauliuose paminėjome jo 25 metų aktyvios blaivybės veiklos sukaktį. Ta proga Šv. Kazimiero ordino Šiaulių apskrities komtūrija išleido knygą „ŽODŽIO GALIA. Nuo vyskupo Motiejaus Valančiaus iki daktaro Alberto Griganavičiaus“. Knygos pristatymo renginyje dalyvavo J. E. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, pirmasis M. Valančiaus skaitymų konkurso laureatas, dabar Nacionalinio operos ir baleto teatro solistas Deivydas Staponkus su savo studentais, Šiaulių savivaldybės atstovai, kiti garbūs svečiai. Tą dieną buvo surengtas 20-asis jo organizuotas M. Valančiaus skaitymų konkursas miesto moksleiviams. Juose dalyvavo per 600 skaitovų, per 170 paskelbti laureatais, juos ruošė apie 130 mokytojų. Surengti plakatų, piešinių bei rašinių konkursai.

A. Griganavičius spaudoje paskelbė daugiau negu 300 straipsnių švietėjiškomis bei blaivybės temomis, surengė 5 miesto blaivybės šventes, 4 šeimų šventes ant žymaus Girnikų piliakalnio prie Šiaulių, 13 kasmetinių iškilmingų viešų eisenų dalyvaujant tarptautinei TFP (tradicija, šeima, nuosavybė) organizacijai miesto gatvėmis su vėliavomis ir giesmėmis nuo Nepriklausomybės paminklo iki Katedros. Vardinami skaičiai neįdomūs, tačiau kiekvienam jų yra paskirta neįkainojama vienintelio šviesaus gyvenimo dalis. Dr. Alberto Griganavičiaus žodžio galia gal ir neprilygsta vyskupo Motiejaus Valančiaus, tačiau be jo – būtų žymiai tamsiau Lietuvoje. Ir viena jo parašytų knygų vadinasi – „REIKIA TOS LIETUVOS“…