Festivalio „Gaidų pynė“ Kauno regiono dalyvių koncertas-perklausa
Jau antrus metus per Lietuvą vilnija muzikuojančių šeimų festivalio-konkurso „Gaidų pynė“ gijos. Ir tas gijas pina šeimų ansambliai akademinės, populiariosios ar liaudies muzikos garsais. Šiuo renginiu, skatindamas šeimų muzikavimą, dalyvius pasirodyti scenoje kviečia Šv. Kazimiero ordinas, padedamas nemažo būrio partnerių, tarp kurių – ir Baltų mokslo ir kultūros paramos fondas bei Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazija.
Festivalio-konkurso dalyvių koncertai-perklausos vyksta visoje Lietuvoje gegužės mėnesį, kuris susijęs su vis labiau populiarėjančia ir gegužės viduryje minima Tarptautine šeimos diena, o taip pat ją supančiomis Motinos ir Tėvo dienomis. Muzika – harmonijos ir darnos išraiška, kuriai pasiekti reikia bendro sutarimo, susiklausymo, kantrybės tobulinant meninį rezultatą. Tad harmonija muzikoje stiprina ir šeimos saitus.
Festivalio koncertas-perklausa Kaune dalyvius sukvietė gegužės 13-ją, kaip jau eilę metų įprasta, artimiausią Šeimos dienai savaitgalį. Tik šiemet vietoj tradicinės ir pamėgtos Kauno Menininkų namų kamerinės erdvės dalyviai rinkosi į svetingą ir talpesnę Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijos salę, o daugiau nei dešimtmetį Kaune gyvavusį festivalį „Muzikuojame šeimoje“ pakeitė – „Gaidų pynė“. Mat festivalių organizatoriai – Šv. Kazimiero ordinas ir Baltų mokslo ir kultūros paramos fondas – siekiantys vienodų tikslų ir remiami Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos bei Kultūros Tarybos, vardan geresnio rezultato sujungė savo jėgas ir patirtį, kad muzikuojančių šeimų ansambliai iš visos Lietuvos galėtų džiuginti klausytojus ir patys pasidžiaugti savo muzikos bendryste.
Susirinko nemenkas būrys muzikuojančių šeimų ansamblių, kuriems atsivėrė galimybės pasirodyti ne vieną, o du kartus – gegužės mėnesį rengiamose festivalio perklausose sėkmingai pasirodę dalyviai kviečiami į baigiamąjį muzikuojančių šeimų festivalio-konkurso koncertą Vilniuje, įvyksiantį rudenį Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje.
Tačiau kol kas konkurencijos tarp dalyvių nesijautė – scenoje vieni kitus pakeisdami muzikavo broliai ir sesės, vieni ir su tėvais ar seneliais. Jų pasirodymus vertino solidi, bet kartu geranoriška vertinimo komisija: kompozitorius, orkestrų dirigentas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Kazys Daugėla, chorų dirigentas, Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ mokytojas ekspertas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Rolandas Aidukas, Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijos direktorius, pedagogas, Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos lektorius Raimundas Simanavičius bei muzikologė, Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos ir Kauno Miko Petrausko muzikos mokyklos mokytoja ekspertė Gražina Dainauskienė.
Dalyvių pasirodymus pradėjo „Linksmasis trio“ – šešiametės dainininkės Liepos ir jos tėvelių – Kauno Miko Petrausko muzikos mokyklos mokytojų Evelinos ir Justino Butų ansamblis. Tą pačią muzikos mokyklą atstovavo ir kitas – fleitos, violončelės ir fortepijono trio: sesės Viltė ir Indrė Bagdžiūtės ir Justinas Runevičius. O šios mokyklos absolventų sesės ir brolio – Evitos ir Kajaus fortepijoninis duetas šiemet pasirodė jau kaip Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos atstovai.
Retai scenoje skambančia arfa su fortepijonui klausytojus pamalonino sesučių Urtės ir Gerdos Šabanovaičių duetas iš Kauno sakralinės muzikos mokyklos.
Didžiąją dalį pasirodymų sudarė nuo seno šeimyninio muzikavimo tradicijas puoselėjantys Kauno I muzikos mokyklos atstovai. Tai net keturi fortepijoniniai duetai: brolis ir sesė Luknė ir Margiris Aleknos, sesės Liepa ir Elzė Jasaitytės bei Austėja ir Liveta Valentaitės, taip pat dukros ir mamos – Simonos Matelytės ir Jurgitos Matelienės duetas „Šypsena“.
Endriukaičių šešių rankų fortepijoninis ansamblis „Vaivorykštė“ susikūrė mažajai Emilijai pradėjus lankyti muzikos mokyklą ir pakvietus kartu muzikuoti savo mamą ir tėtį. O liaudies muzikos žanrus birbynės, smuiko, akordeono ir gitaros garsais pristatė Širmulių šeimos ansamblis: vaikai – Lukas, Noemi ir Estera su mama Aldona.
Šalia kauniečių pasirodė ir kitų miestų ansambliai. Iš Vilniaus atvyko vokalinis ansamblis „Žydinčios stygos“ – chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ atstovės sesės Mažena ir Paulina Rybakaitės, bei jų mama Svetlana Rybakienė.
Jau ne pirmą kartą Kaune koncertavo daininga vilniečių Rizgelių šeimyna: chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės auklėtinės sesės Dominyka ir Emilija su mama ir tėčiu.
Bene trečius metus kauniečiai klausėsi ir kūrybingo Germanavičių kvarteto iš Viduklės miestelio: sesučių Lyjos ir Vėjos bei jų tėčio Audriaus su broliu Rytu.
Šeštadienio koncertą užbaigė šakiečių „Antaniukų“ dainingas ansamblis, kuriame net trijų kartų atstovai: vyriausias – senelis Antanas Adomaitis, jo dukra Aušra ir anūkė Gabija bei sūnus Gintautas su žmona Audrone. Koncertą labai šiltai vedė muzikologė Dainora Merčaitytė, pristatydama klausytojams kiekvieną koncerto dalyvį.
Aprašė Gražina Dainauskienė
Daugiau nuotraukų: FOTOGALERIJA – Muzikuojančių šeimų festivalio „Gaidų pynė“ perklausa Kaune.