Festivalio „Gaidų pynė’20/21“ Muzikuojančių šeimų vasaros mokykla – spalvinga gyvenimo vitražo detalė
Biržai – miestas šiaurės Lietuvoje, pradėjęs skaičiuoti jau šeštąjį savo istorijos šimtmetį, išsaugojęs savo didingos ir turtingos istorijos pėdsakus, išskirtinį istorinį-kultūrinį paveldą.
Šiame Lietuvos mieste rugpjūčio 27-29 dienomis jau antrąjį kartą įvyko Penktojo respublikinio muzikuojančių šeimų festivalio „Gaidų pynė’20/21“ Muzikuojančių šeimų vasaros mokykla. Respublikinis muzikuojančių šeimų festivalis „Gaidų pynė“, kurio šūkis – „Muzikuojanti šeima – darni šeima, darni šeima – stipri valstybė“, siekia palaikyti ir skatinti muzikuojančių šeimų meno mėgėjų dalyvavimą kūrybinėse veiklose visuose Lietuvos regionuose, sudaryti sąlygas jų meninei saviraiškai ir kūrybingumui skleistis, atgaivinti ir propaguoti Lietuvoje šeimų muzikavimo tradiciją. Nors vis atsinaujinantis karantinas ir Covid-19 pandemija ypatingai paveikė kultūros sritis, nuolatinių apribojimų lauke gal kiek mažiau palietė artimojo šeimos rato ansamblių muzikavimą, leido bent pabūti laisvam drauge su muzika ir šeima, keliaujant po nepakartojamą muzikos pasaulį. Todėl, kaip ir kasmet, Festivalis ir vėl aprėpė muzikos krypčių, stilių ir žanrų įvairovę – nuo tradicinio lietuvių folkloro iki džiazo muzikos, nuo klasikos perlų iki populiarių lietuviškų šlagerių. O jame, kaip ir anksčiau, dalyvauja muzikuojančios šeimos iš visos Lietuvos. Taigi ir į Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklą šiemet atvyko ansambliai iš Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus, o ypač gausu buvo biržiečių muzikuojančių šeimų – iš viso aštuoni įvairios sudėties šeimyniniai ansambliai. Jau antrąjį kartą drauge su Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykla organizuojama Muzikuojančių šeimų vasaros mokykla džiugino dalyvius šiltu priėmimu, puikiomis sąlygomis darbui ir turiningam poisiui – tinkama infrastruktūra, auditorijos, instrumentai.
Pirmoji diena – naujos patirtys ir naujos žinios
Vos atvykę į Biržus ir įsikūrę viešbutyje „Avanti“, Vasaros mokyklos dalyviai pasidalino į dvi grupeles – vienus masino susipažinti su Biržų miesto istorija, kultūriniu paveldu, išskirtine gamta. Kiti buvo nusiteikę prieš naujuosius mokslo metus pasitobulinit, įgyti naujų žinių. Nors išankstinė orų prognozė nebuvo optimistiška, grupelė dalyvių, lydimi gidės, išskubėjo lankyti išskirtinių miesto objektų: Biržų pilies, Astravo dvaro sodybos, Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, Evangelikų reformatų bažnyčios, Širvėnos ežero apylinkių. Malonų pasivaikščiojimą po miestą, deja, sutrumpino lietus, tačiau įspūdžių stoka niekas nesiskundė.
Tuo metu Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos salėje vyko pirmasis rimtas užsiėmimas – choro dirigento, LMTA docento Rolando Aiduko seminaras „Mokytojų metodinės veiklos iššūkiai karantino laikotarpiu. Kaip pasiruošti atestacijai“, kuris sudomino ne tik muzikuojančių šeimų mokyklos dalyvius, bet ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokytojus. Covid-19 pandemijos iššūkiai privertė mokytojus per trumpą laiką įsisavinti ir integruoti į mokymo procesą virtualias mokymo aplinkas. Seminare buvo aptartos internetinių muzikos ugdymo platformų galimybės, jų privalumai ir trūkumai, šių ugdymo platformų potencialas. Kitas ne mažiau svarbus klausimas – pasiruošimas mokytojo atestacijai, aktualus kiekvienam mokytojui, besirūpinančiam savo kvalifikacine kategorija. Rolando Aiduko – LMTA docento, Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ mokytojo eksperto ilgametė ir turtinga profesinė patirtis leido atsakyti į visus mokytojams iškilusius klausimus.
Antroji diena – nuobodžiauti laiko nebuvo
Per vasarą nutilę ir nurimę Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos rūmai suskambo muzikos garsais dar net nesulaukę mokslo metų pradžios – rugpjūčio 28 d. nuo pat ryto prasidėjo Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos dalyvių individualios pamokos. Vasaros mokyklos dalyvius – ansamblius ir jų mokytojus – konsultavo didžiulę atlikėjišką ir pedagoginę patirtį sukaupę, ne vieną talentingą muziką išugdę atlikėjai-pedagogai – smuikininkas prof. Petras Kunca, pianistė, LMTA docentė dr. Giedrė Gabnytė, choro dirigentas, LMTA docentas Rolandas Aidukas, dainininkė, LMTA lektorė Aušra Liutkutė, kanklininkė, Šiaulių I muzikos mokyklos mokytoja metodininkė Kristina Kuprytė. Mokyklos dalyviai, padedami profesionalių mokytojų, tobulino ne tik instrumento valdymo, vokalinės technikos, kūrinių interpretavimo – melodinės linijos, ritminio piešinio, tempo, ornamentikos, kūrinio emocijos perteikimo sutilybes, bet ir siekė pažinti ansamblinio muzikavimo paslaptis, sėmėsi kūrybiškumo bei kaupė muzikinę patirtį.
Po pietų Vasaros mokyklos dalyvių laukė dar vienas edukacinis užsiėmimas – kanklininkės Kristinos Kuprytės pamoka „Kanklės mūsų rankose“, sukvietusi prisiliesti prie unikalaus lietuviško instrumento ir pakankliuoti visus Vasaros mokyklos dalyvius – tiek mokinius, tiek ir mokytojus. Padedama savo mokinių, ansamblio „Animato“ kanklininių, Kristina Kuprytė per kiek daugiau nei valandą supažindino dalyvius su instrumentu ir pamokė kankliavimo pradmenų. O užsiėmimo pabaigoje visi džiaugėsi, kai dalyvių kanklių orkestrėlis jau galėjo drauge sugroti nesudėtingą Žemynos Trinkūnaitės kompozicija „Indigo”.
Trečioji diena – baigiamasis koncertas ir atsisveikinimo nuojautos
Rugpjūčio 29-ji – trečioji ir paskutinė Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos diena – taip pat kupina įvykių ir jaudulio. Nuo pat ryto ir vėl vyko individualios pamokos – rimtas darbas, kad instrumentas ar balsas suskambėtų, kad ansamblis perprastų kūrinio interpretavimo subtilybes. Žavėjo patyrusių pedagogų gebėjimas sukurti gerą kontaktą su kiekvienu – tiek mažu, tiek suaugusiu, išlaikyti jaukią, šiltą ir padrąsinančią atmosferą.
O Vasaros mokyklos renginius užbaigė dalyvių baigiamaisi koncertas. Visi ansambliai pasirodė scenoje. Mokiniai ir jaudinosi, ir didžiavosi savo pasirodymais bei per trumpą laiką pasiektais rezultatais. Ir iš tikrųjų, teigiamą rezultatą pastebėjome visi. Ypač malonu buvo pastebėti, kaip per keletą dienų, intensyvaus pedagogų darbo dėka, buvo pasiektas geresnis kūrinio supratimas, patobulinti instrumento, balso valdymo technikos niuansai, atsirado ansamblio narių geresnis vienas kito girdėjimas, didesnis pasitikėjimas scenoje.
Tokios, kad ir trumpos studijos, bendravimas su iškiliais muzikais-pedagogais, palieka neišdildomą įspūdį mokinių gyvenime. Ir tai yra vienas iš Vasaros mokyklos tikslų. Muzikuojančioms šeimoms pagalba, palaikymas, paskatinimas tobulėti ypatingai reikalingas.
Tačiau laikas turi nenugalimą savybę – jis greitai prabėga, o kiekvienas turiningas, prasmingas ir naudingas įvykis, deja, turi pradžią ir pabaigą.
Tačiau nusiminti neverta. Svarbu, kad visus dalyvius dar ilgai lydės malonūs prisiminimai ir išmoktos pamokos.
„Jei žmogaus gyvenimą galėtume palyginti su vitražu, kuriame yra visokių spalvų, tai šis pabuvimas Vasaros mokykloje įdėjo labai spalvingų, šviesių stikliukų į bendrą Gyvenimo vitražą. Buvome šiltai sutikti, jaukiai apgyvendinti. Sulaukėme daug dėmesio iš organizatorių ir pedagogų. Neįkainojami buvo Vasaros mokyklos pedagogų patarimai ir pamokymai. Jie kantriai dirbo su mumis, vesdami muzikos labirintais, o įgytų žinių dėka tvirčiau jautėmės baigiamojo koncerto metu.
Džiaugiuosi, kad mano muzikuojančios dukros įgijo naujos, vertingos patirties. Turiningai buvo organizuojamas mūsų laisvalaikis, kurio metu turėjome galimybę susipažinti su Biržų miesto istorinėmis vietovėmis. O ypač sužavėjo profesionalus padagogų koncertas. FANTASTIKA!!!!“ – džiaugėsi Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos dalyvis, trijų kartų ansamblio „D4M“ narys Darius Misiūnas.
Tad su Vasaros mokykla atsiveikiname tik iki kitų metų. Festivalio organizatorius Šv. Kazimiero ordinas nuoširdžiai dėkoja visiems Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos mokytojams – smuikininkui prof. Petrui Kuncai, pianistei doc. dr. Giedrei Gabnytei, choro dirigentui doc. Rolandui Aidukui, dainininkei Aušrai Liutkutei, kanklininkei Kristinai Kuprytei, Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos vadovybei ir ypač direktoriaus pavaduotojai ugdymui Ramutei Petronytei, festivalio rėmėjams ir partneriams, visiems savo darbu, pagalba ar patarimais prisidėjusiems bendraminčiams. O Festivalio dalyvių dar laukia naujas susitikimas – rugsėjo 19 d. Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje įvyksiančio Festivalio „Gaidų pynė’20/21“ baigiamojo koncerto metu.
Muzikuojančių šeimų vasaros mokykla, vykusi rugpjūčio 27-29 dienomis Biržuose, organizuota drauge su Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykla, yra sudėtinė Respublikinio muzikuojančių šeimų festivalio „Gaidų pynė“, Lietuvoje vykstančio jau penktąjį kartą, programos dalis. Festivalio pagrindinis organizatorius – Šv. Kazimiero ordinas (www.ordinas.lt), festivalį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Nuotraukose – Festivalio “Gaidų pynė’20/21” Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos renginiai.
Daugiau nuotraukų: FOTOGALERIJA – 2021.08.27-29 Festivalio “Gaidų pynė” vasaros mokykla Biržuose. Foto A.Gabnys