„Gaidų pynės“ muzikuojančių mokytojų koncertas Biržų pilyje

Rugpjūčio 28 dienos vakarą Vasaros mokyklos dalyviai, biržiečiai ir miesto svečiai buvo pakviesti į Vasaros mokyklos mokytojų koncertą „Muzikuojantys mokytojai“, kuris vyko puikioje Biržų pilies menėje. Koncertas – išskirtinio meninio lygio, tarsi deimantas suspindo Vasaros mokyklos programoje. Simboliška, kad, įvykęs naujųjų mokslo metų išvakarėse, koncertas dar kartą priminė apie Mokytojo – kūrėjo, įkvėpėjo – reikšmę mūsų gyvenime. Tenka tik apgailestauti, kad šiandienos sąlygomis koncertų salės duris galėjome atverti tik ribotam klausytojų skaičiui.

Koncerto vedėjas – smuikininkas, prof. Petras Kunca, trumpai supažindinęs klausytojus su Festivalio „Gaidų pynė“ idėja ir istorija, Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos misija, pamažu klausytojus vedė koncerto programos keliu, pristatydamas atlikėjus, atskleisdamas ir kai kurių kūrinių sukūrimo istoriją.
Ugninga Jaunojo bajoro daina iš Jurgio Karnavičiaus operos „Gražina“ koncertą pradėjo Rolando Aiduko ir pianistė Giedrės Gabnytės duetas. Rolandas Aidukas – talentingas choro dirigentas, chorų įkūrėjas ir vadovas, pasirodė beesąs ir puikus dainininkas, skambaus baritono savininkas. O tai buvo maloni staigmena net ir daugeliui jo kolegų. Be abejonės – tai duetas, kurį norėtųsi girdėti scenoje žymiai dažniau.

Daugeliui staigmena buvo ir kanklininkės Kristinos Kuprytės pasirodymas. Aktyviai koncertuojanti atlikėja, surengusi koncertų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, nepailsdama populiarina kankles. Šis tradicinis lietuviškas instrumentas atlikėjos rankose įgyja neįtikėtinas galimybes, stulbinančią skambesio įvairovę. Tai ji pademonstravo atlikdama ir lietuvių kompozitorių kūrinius kanklėms – Jono Švedo Preliudą, Alfonso Mikulskio „Lietuvos giružė”, ir kanklėms pritaikytas Michailo Glinkos Variacijas Mocarto tema. O pasirodymo pabaigoje atlikėja visus sužavėjo kūrinio premjera – savo perkomponuota ir išplėtota Giulio Caccini improvizacija Ave Maria tema, kurią papildė elektroninės muzikos fonograma – bendras Kristinos ir Joe Steile (studento iš Nyderlandų) kūrybos rezultatas.

Dainininkės Aušros Liutkutės ir pianistės Giedrės Gabnytės ansamblis publiką užvaldė jau nuo pat pirmojo garso. Abi aktyviai koncertuojančios atlikėjos atrado viena kitą dar visai neseniai, ir iškart susiliejo į tobulą ansamblį. Skaidrus, skambus solistės balsas, subtili vokalo technika, tarsi be pastangų suskambančios aukščiausios natos visiškai užpildė Pilies menės skliautus, o palydėtos fortepijono garsais – čia švelniais, čia nerimastingais, kūrė tarp atlikėjų muzikinį dialogą, puikiai atskleidusį atliekamos muzikos dvasią. Ansamblis atliko Giuseppe Torelli ariją Tu lo sai, Edvardo Grygo dainą „Rožių metas”, Cesare Andrea Bixio Serenata Malinconica ir Balio Dvariono dainą „Žvaigždutė”.

Koncertą užbaigė muzikuojančios šeimos iš Rygos – pianistės Guntos Melbārde, jos dukros pianistės Maijos Blumberga ir anūkių – violončelininkės Liliānos ir smuikininkės Beatrise Blumberga pasirodymas, kuris visiškai atitiko Covid-19 pandemijos padiktuotą formą – jis buvo nuotolinis. Dėl pandemijos apribojimų, muzikuojanti šeima, deja, negalėjo atvykti į Biržus, tad atsiuntė savo pasirodymo įrašą. Tąkart iš ekrano nuskambėjo Franzo Schubert’o Adagio iš Okteto F-dur, Imants Kalniņš Virs galvas mūžīgs Piena ceļš, bei Vangelio 1492: Conquest of Paradise. Pastaroji kompozicija iškilminga ir įkvepiančia nuotaika ir užbaigė Vasaro mokyklos „Muzikuojančių mokytojų“ koncertą.

Daugiau nuotraukų: FOTOGALERIJA – 2021.08.28 Koncertas “Muzikuojantys mokytojai” Biržų pilyje. Foto A.Gabnys