Šventinis koncertas Vivere Bonum Faciendo
Spalio 4-ąją LDK Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje jau trečią kartą rinkosi Šv. Kazimiero ordino nariai, nuo 550-ųjų gimimo metinių kasmet spalio pradžioje minintys Šv. Kazimiero gimimo dieną. Pernai, tokių pat iškilmių metu, vienoje Valdovų rūmų menių, toje pačioje erdvėje, kur daugiau kaip prieš penkis šimtus penkiasdešimt metų mažasis karalaitis Kazimieras ėmė pažinti pasaulį, buvo pakabintas Šv. Kazimiero ordino padovanotas Šv. Kazimiero bareljefas, kurį sukūrė ordino narys skulptorius Henrikas Petras Garška.
Suskambėjus Lietuvos himnui, Šv. Kazimiero ordino riterius, damas, tikruosius narius, narius-rėmėjus, garbius svečius, susirinkusius į antrąją Šv. Kazimiero 557-ųjų gimimo metinių iškilmių dalį bei į labdaringą koncertą „Vivere bonum faciendo – Gyventi darant gera“ pasveikino Šv. Kazimiero ordino kanclerė Virginija Apanavičienė ir pristatė iškilmėse dalyvaujančius: Lietuvos Šv. Kazimiero ordino Didįjį Magistrą Henriką Armošką-Eismontą, Italijos Šv. Kazimiero ordino Didįjį Magistrą princą Filippo Maria Pellegrini, Maltos ordino baroną Paolo Calabro.
Kanclerė paminėjo, jog jau šešioliktą kartą Šv. Kazimiero ordinas Vilniaus Šv. vyskupo Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Šv. Kazimiero koplyčioje priėmė du naujuosius narius-rėmėjus ir įteikė jiems pažymėjimus, aštuoniolikai naujų narių įteikti Tikrojo nario aktai. Svečiai sužinojo, jog asociacija „Šv. Kazimiero ordinas“ puoselėja karalaičio, Lietuvos globėjo, kariuomenės globėjo, Lietuvos jaunimo dangiškojo globėjo, joanitų ordino globėjo vardą ir istorinį atminimą, kad ordino tarptautinė diplomatinė veikla prisideda prie Lietuvos ir Italijos bei Lietuvos ir kitų šalių kultūrinių ryšių sklaidos. Vykdomi socialiniai projektai su obalsiu „Gyventi darant gera“, puoselėjama Lietuvos šeimų, vaikų gerovė. Su Šv. Kazimiero vardu Lietuvos mokyklose nuolat vyksta vaikų piešinių konkursai, tarptautiniai vaikų teatrų festivaliai. Skulptoriai, dailininkai, kompozitoriai vis dažniau kreipia žvilgsnį į iškilųjį karalaitį, vienintelį Lietuvos šventąjį, vieną iš 300 įvairiais amžiais pripažintų šventųjų, skirdami jam savo kūrinius. Ordinui artima kultūrinė veikla – koncertai visuomenei. Vienas iškiliausių – šv. Kazimiero bažnyčioje šiemet kovo 8-ąją dieną įvykęs sakralinės muzikos koncertas. Jame skambėjo vienas įspūdingiausių, įvairiose šalyse skambančių kūrinių – Vilniaus komtūrijos nario Kazimiero Daugėlos choralinė fantazija „Šv. Kazimiero choralas“.
Iškilmių proga susirinkusius pasveikinęs Šv. Kazimiero ordino Didysis Magistras Henrikas Armoška-Eismontas priminė organizacijos tikslus, viziją ir misiją, perteikė pasiryžimą plėsti socialinę ir edukacinę veiklą Lietuvos visuomenėje, padėti šeimoms, vaikų globos namų auklėtiniams ir kitoms socialiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms. Tokį tikslą užsibrėžė ir labdaringo koncerto „Vivere bonum faciendo“, įtraukto į III-ojo tarptautinio M. K. Čiurlionio festivalio programą, rengėjai.
Jo nuopelnus visuomenei pristatė kanclerė V. Apanavičienė, kuri priminė, kad Šv. Kazimiero ordinas turi tradiciją pagerbti iškiliausius ir Lietuvai nusipelniusius žmones Šv. Kazimiero ordino Garbės medaliu ir kad prieš metus tokiais medaliais apdovanoti įžymus dirigentas prof. Saulius Sondeckis bei Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkė Izolina Lingienė, kurie taip pat dalyvavo iškilmėse.
Šiaulių miesto garbės pilietis, Lietuvos mokslo ir visuomenės veikėjas, profesorius Vytenis Rimkus – habilituotas menotyros daktaras, mokslo darbuose nagrinėjęs lietuvių liaudies meistrų medinę skulptūrą, kraštotyrininkas. Jis – žymiausias Lietuvoje ir vienas žymiausių ne tik Baltijos regiono, bet ir Europos liaudies meno tyrinėtojų ir žinovų. Daugelį metų be jo patyrimo neapseidavo Lietuvos universitetai, ypač Vytauto Didžiojo, kviesdami jį pirmininkauti ne tik menotyros, bet ir etnologijos bakalauro ir magistro darbų gynimo komisijoms, daktaro disertacijų gynimo tarybų nariu ir oponentu bei habilitacijos komitetų nariu. Jo daugelis knygų, kitų publikacijų yra nepamainoma studijų medžiaga. Vytenis Rimkus – trečios kartos dailininkas, pamėgęs akvarelę. Jo tapybos darbai plačiai pasklidę. 20 knygų, 2000 publikacijų autorius Vytenis Rimkus – ne tik mokslininkas menotyrininkas, bet ir žurnalistas, istorikas, prisidėjęs prie Venclauskių šeimos dokumentinės ekspozicijos sudarymo Šiaulių „Aušros“ muziejuje, istorinių spaudinių kolekcininkas, už mokslinę, kultūrinę veiklą apdovanotas Jono Basanavičiaus ir kitomis premijomis.
Vytenis Rimkus padėkos kalboje prisiminė bendražygius, visus nuo istorinių kataklizmų nukentėjusius lietuvius, su kuriais jis šiuo medaliu norėtų pasidalyti.
Pasibaigus oficialiajai 557-ųjų Šv. Kazimiero gimimo metinių minėjimo daliai, Šv. Kazimiero ordino Švietimo ir kultūros tarnybos vadovė, operos solistė Sofija Jonaitytė pakvietė į sceną tarptautinių konkursų laureatus – profesorę Aleksandrą Žvirblytę, Paulių Andersson bei daugelį konkursų laureatų išugdžiusią profesorę Veroniką Vitaitę. M. K. Čiurlionio muziką palydėjo S. Jonaitytės skaitomi tekstai, M. K. Čiurlionio laiškas Sofijai. Pianistai atliko ir S. Rachmaninovo kūrinių. Antrojoje koncerto dalyje koncertavo tarptautinių konkursų laureatas Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ (koncertmeisterė – D. Šulcaitė), vadovaujamas ordino nario Regimato Adomaičio, atlikęs M. K. Čiurlionio, V. Klovos, V. Miškinio, G. F. Hendelio, S. Dobrogosz ir kitų kompozitorių kūrinius.
Iškilmėse dalyvavo Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Utenos komtūrijų nariai, Kupiškio Šv. Kazimiero vardo vaikų globos namų pedagogai, darbuotojai, ordino rėmėjai, Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos nariai, visuomenės ir kultūros bei politikos veikėjai.
Daugiau nuotraukų: FOTOGALERIJA – Šventinis koncertas Vivere Bonum Faciendo Valdovų rūmuose.
Renginio afiša: 2015.10.04 Koncertas afiša